Jak czyścić stały aparat ortodontyczny
Noszenie aparatu ortodontycznego wymaga szczególnej dbałości o higienę jamy ustnej. Dlaczego to takie istotne? I w jaki sposób należy czyścić stały aparat ortodontyczny?
Dlaczego trzeba czyścić stały aparat ortodontyczny?
Dlaczego czyszczenie aparatu ortodontycznego jest takie ważne? Zacznijmy od tego, że aparat jest ciałem obcym w jamie ustnej. Sama jego obecność może podrażniać śluzówkę, czego efektem są obrzęki i infekcje. Mechaniczne podrażnienia w połączeniu z pochodzącymi z drobinek jedzenia bakteriami mogą przynieść niepożądane efekty – długotrwałe i nawracające stany zapalne, takie jak afty i owrzodzenia.
Aparat na zębach ogranicza swobodę, gdy chodzi o higienę jamy ustnej. Resztki jedzenia nieraz dostają się między klamry aparatu. Dlatego jeśli nie będzie on myty regularnie, szybko może stać się siedliskiem szkodliwych bakterii. Efektem jest odkładanie się osadu, który po mineralizacji przekształca się w kamień nazębny, i rozwój próchnicy. Kamień nazębny umiejscowiony na styku dziąseł i zębów podrażnia błony śluzowe i osłabia mocowania zębów. To dlatego nawet młodzi ludzie, którzy noszą stałe aparaty ortodontyczne, są szczególnie narażeni na recesję dziąseł i odsłanianie szyjek zębowych, czyli paradontozę. To są właśnie powody, dla których czyszczeniu aparatu ortodontycznego trzeba poświęcić szczególną uwagę.
Jaką wybrać szczoteczkę?
Do utrzymania odpowiedniej higieny zębów ze stałym aparatem zaleca się używać dwóch szczoteczek. Pierwszą z nich jest podstawowa szczoteczka do zębów. Można używać zarówno ręcznej jak i elektrycznej, trzeba tylko mieć na uwadze, że powinna ona mieć miękkie włosie. Będzie wtedy delikatniejsza dla aparatu – nie uszkodzi jego delikatnych części – i nie będzie podrażniać śluzówek.
Drugą szczoteczką, której powinno się używać, jest szczoteczka ortodontyczna. Ma ona główkę z rowkiem w kształcie litery V. Taki specyficzny układ włosia jest dostosowany do czyszczenia aparatu. Ułatwia oczyszczanie metalowego łuku oraz zakamarków między jego drucikami. Długa szyjka szczoteczki zwiększa pole manewru i ułatwia dotarcie do części aparatu zamontowanych na tylnych zębach.
W miarę potrzeby można również korzystać z dodatkowych specjalistycznych szczoteczek, takich jak szczoteczki z wąskimi końcówkami do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych, które pozwolą łatwiej dotrzeć w miejsca między łączeniami aparatu.
Jaką wybrać pastę?
Po zaopatrzeniu się w odpowiednie szczoteczki pozostaje jeszcze kwestia pasty. Jaka będzie najlepsza? Nosząc aparat stały warto używać pasty hamującej rozwój kamienia nazębnego.
Jak już wspomnieliśmy, stały aparat może podrażniać śluzówki i tym samym narażać jamę ustną na zapalenia. Dlatego dobrze jest wybrać pastę, która takie podrażnienia łagodzi. Pasty takie z reguły zawierają przeciwzapalne składniki ziołowe.
Co do past wybielających, to lepiej na czas leczenia ortodontycznego z nich zrezygnować. Mogą podrażniać śluzówki i wzmacniać stany zapalne.
Czyszczenie stałego aparatu ortodontycznego krok po kroku
Pierwszy krok podczas czyszczenia stałego aparatu to zdjęcie wszystkich ruchomych elementów i wyciągów. Trzeba to zrobić, aby uzyskać łatwiejszy dostęp do łączeń.
Samo mycie najlepiej zacząć od elementów znajdujących się na zębach trzonowych, a następnie stopniowo przenosić się na zęby przednie. W pierwszej kolejności czyścić należy najbardziej newralgiczne miejsca, takie jak pierścienie i rurki, a dopiero potem zamek i łuk, czyli te, do których dostęp jest łatwiejszy.
Fragmenty aparatu myć należy szczoteczką ortodontyczną, o której pisaliśmy wcześniej. Powinna być ustawiona mniej więcej pod kątem 45 stopni i przesuwana po zębach ruchem wymiatającym (krótkimi pociągnięciami w przód i tył). W ten sposób łatwiej dotrzeć w szczeliny między aparatem i zębami. Należy też pamiętać, że w czyszczeniu aparatu liczy się skrupulatność i precyzja, a nie siła. Nie powinno się szczotkować zbyt intensywnie, aby nie uszkodzić elementów aparatu.
Jak długo powinno trwać szczotkowanie? Oczywiście nie chodzi o to, żeby wykonywać je z zegarkiem w ręku, ale zaleca się, aby każdemu zebowi i umieszczonemu na nim fragmentowi aparatu poświęcić minimum 10 sekund.
Miejsca między łączeniami drutów oraz mosty aparatu można dodatkowo oczyścić za pomocą nici dentystycznej.
W ostatniej kolejności szczotkuje się zęby, na których nie ma elementów aparatu, używając do tego już zwyczajnej szczoteczki.
Co możesz teraz zrobić?
W razie jakichkolwiek wątpliwości co do dbania o czystość aparatu, można zawsze zapytać swojego ortodontę. Leczenie ortodontyczne wymaga od Pacjenta szczególnej dbałości o higienę jamy ustnej, ale warto je podjąć, ponieważ pozwala ono osiągnąć imponujące efekty. Najlepiej samemu się o tym przekonać. Umów się na wizytę w ORTO-VILLAGE, dzwoniąc pod numer +48 530 517 518 lub wypełniając formularz.
Ubytki w uzębieniu przyjmują różny rozmiar: są to pojedyncze braki, częściowe obejmujące kilka zębów, a często mamy także do czynienia z bezzębiem. Niezależnie od skali problemu, stomatologia wypracowała rozwiązania […]
Implanty stomatologiczne to najnowocześniejsze rozwiązanie służące odbudowie utraconego uzębienia. Zapewniają one danej rekonstrukcji protetycznej praktycznie naturalną stabilność, a Pacjentowi niezwykły komfort użytkowania, umożliwiający spożywanie wszystkich produktów, […]
Leczenie implantologiczne to złożony proces, którego efekty zależą przede wszystkim od umiejętności implantologa oraz zastosowania nowoczesnej technologii, dlatego też szczególną uwagę należy poświęcić placówce stomatologicznej, mającej dokonać […]
Zobacz opinie naszych Pacjentów
Reconnecting to Facebook may fix the issue.