Jak wygląda nowoczesne leczenie ortodontyczne?
Ortodoncja pozwala leczyć wady zgryzu. Dostępne dziś metody i technologie umożliwiają korygowanie zgryzu lepiej niż kiedykolwiek. Z tego tekstu dowiesz się, jak przebiega nowoczesne leczenie ortodontyczne.
Konsultacja
Pierwszym krokiem w leczeniu ortodontycznym jest wizyta konsultacyjna. Jest ona niezbędna, aby zdiagnozować problem z uzębieniem Pacjenta oraz znaleźć optymalne rozwiązanie. Ortodonta przeprowadza w tym celu szczegółowy wywiad medyczny. Jego celem jest zapoznanie się z potrzebami Pacjenta i ustalenie przyczyny jego wady zgryzu.
Oczywiście na rozmowie się nie kończy. Lekarz musi przeprowadzić dokładne badanie jamy ustnej Pacjenta, aby móc ocenić wadę zgryzu i określić stopień jej zaawansowania. Sprawdzany jest stan uzębienia i błony śluzowej, a także praca stawów skroniowo-żuchwowych, układ szczęki względem żuchwy, relacje zębów do szerokości łuków zębowych.
Zbadanie zdrowia zębów jest istotne, ponieważ nie można rozpocząć leczenia ortodontycznego, jeżeli zęby są dotknięte próchnicą albo wypełnienia wymagają wymiany. Przed rozpoczęciem leczenia konieczne może być także wykonanie dodatkowych badań, na przykład pantomograficznych lub cefalogramicznych.
Plan leczenia
Po wykonaniu potrzebnych badań i fachowym ocenieniu sytuacji lekarz układa plan leczenia. To bardzo istotny element również z punktu widzenia Pacjenta. Dzięki zapoznaniu się z planem wie on, jaki będzie przebieg leczenia, ile czasu ono zajmuje i jakie pociągnie za sobą koszty. Lekarz doradza w kwestii wyboru odpowiedniego aparatu, służąc swoją wiedzą i doświadczeniem, ale ostateczna decyzja w tej kwestii należy do Pacjenta. Pacjent (lub opiekun w przypadku Pacjenta niepełnoletniego) musi też zaakceptować plan, aby leczenie mogło się rozpocząć.
Założenie aparatu ortodontycznego
Dalsze postępowanie w leczeniu ortodontycznym zależy od typu aparatu, jaki zostanie wybrany w tym celu. W ORTO-VILLAGE przeprowadzamy leczenie ortodontyczne aparatami ruchomymi, stałymi i nakładkowymi.
Aparaty ruchome najczęściej stosowane są u dzieci. Aparaty takie można zdejmować. Ważne jest jednak, by mieć je na zębach przez całą noc oraz przynajmniej przez pięć godzin w ciągu dnia.
Aparaty stałe nie są zdejmowane – nosi się je przez całą dobę. Zbudowane są z zakładanych na zęby trzonowe pierścieni oraz zamków. Pomiędzy tymi dwoma elementami znajduje się drut wywierający na zęby nacisk o określonej sile.
Wyjątkowo nowoczesnym typem aparatów są aparaty nakładkowe. Są one wykonane z cienkiego i gładkiego tworzywa przypominającego plastik, dzięki czemu nie tylko są komfortowe w noszeniu, ale także niemal niewidoczne na zębach. Jest to wygodne rozwiązanie dla Pacjentów, którzy obawiają się, że aparat na czas terapii będzie niekorzystnie wpływał na estetykę ich uśmiechu.
Jeżeli zapadnie decyzja o leczeniu aparatem ruchomym, ortodonta przekazując go Pacjentowi, udziela wskazówek, w jaki sposób zakładać i zdejmować to urządzenie. Przekazuje Pacjentowi również harmonogram noszenia aparatu – sumienne stosowanie się do niego stanowi warunek powodzenia terapii.
Jeśli natomiast wybór padł na leczenie z użyciem aparatu stałego, ortodonta mocuje go podczas wizyty. Wymaga to najpierw dokładnego oczyszczenia powierzchni zębów, następnie przy pomocy specjalnego kleju i lampy mocowany jest do nich aparat.
Wizyty kontrolne
Podczas leczenia niezbędne jest, by Pacjent uczęszczał regularnie na wizyty kontrolne. Odbywają się one z reguły co 4, 6 lub 8 tygodni (rzadziej w przypadku aparatów ruchomych). Wizyty takie pozwalają lekarzowi na bieżąco kontrolować postępy leczenia i sprawdzać, czy odbywa się ono zgodnie z planem i przynosi założone efekty.
Podczas wizyt kontrolnych ortodonta wymienia też łuki aparatu na coraz mocniejsze. Za każdym razem zakłada także nowe ligatury – elastyczne gumki podtrzymujące drut aparatu na zębach.
Zdjęcie aparatu
Leczenie aparatem ortodontycznym z reguły trwa od dwunastu do osiemnastu miesięcy, przy czym krótszy czas leczenia dotyczy dzieci, ponieważ ich zęby łatwiej i szybciej poddają się naciskowi. U dorosłych leczenie trwa dłużej – jego maksymalny czas może wynosić nawet trzy lata.
Zdjęcie aparatu to wielkie wydarzenie w życiu Pacjenta. Lekarz odkleja zamki i zdejmuje pierścienie, następnie czyści i poleruje zęby, a także pobiera wyciski w celu wykonania aparatów retencyjnych i modeli końcowych.
Retencja
Po zakończeniu korzystania z aparatu stałego przychodzi pora na retencję, czyli proces stabilizacji skorygowanego zgryzu. Jest to konieczny etap, gdyż zęby po wyprostowaniu dążą do tego, by powrócić do swojej dawnej pozycji. Przeciwdziała się temu za pomocą płytki retencyjnej – zdejmowanego aparatu, który pozwala utrzymać efekt leczenia. Z początku należy nosić ją w dzień i w nocy, ale z biegiem czasu częstotliwość jej noszenia jest zmniejszana.
Co możesz teraz zrobić?
Chciałbyś skorygować swój zgryz? Przyjdź do ORTO-VILLAGE, a rozpoznamy problem i zaplanujemy odpowiednie leczenie. Możesz umówić się na wizytę, dzwoniąc pod numer [530 517 518 ] lub wypełniając formularz.
Dzisiejsza stomatologia pozwala na osiąganie niezwykłych efektów podczas leczenia dzięki różnego rodzaju nowoczesnym urządzeniom. Prawdopodobnie najbardziej uniwersalnym z nich jest mikroskop dentystyczny, który zapewnia ekspertowi duże wsparcie […]
Białe plamy na zębach niewiadomego pochodzenia są problemem trapiącym wielu Pacjentów. Chociaż dla laików są one zagadką, śpieszymy z wyjaśnieniem: wynikają one z wczesnej fazy rozwoju próchnicy lub fluorozy (schorzenia […]
Implanty stomatologiczne to najnowocześniejsze rozwiązanie służące odbudowie utraconego uzębienia. Zapewniają one danej rekonstrukcji protetycznej praktycznie naturalną stabilność, a Pacjentowi niezwykły komfort użytkowania, umożliwiający spożywanie wszystkich produktów, […]
Zobacz opinie naszych Pacjentów
Reconnecting to Facebook may fix the issue.